Board of Trustees

The Piedmont Community College Board of Trustees is comprised of 15 individuals who are appointed to serve four-year terms. The Student Government Association (SGA) President serves a one-year term as a non-voting ex officio member.

 

Board of Trustees
2019-2020

Name Appointing Agency Initial
Appointment
Term Expires
(4 year terms)
Phillip Allen Governor 2012 June 30, 2020
Ronald K. Booker Person County Board of Education 2002 June 30, 2023
Bayard R, Crumpton Person County Board of Commissioners 2010 June 30, 2020
Shirley Deal Caswell County Board of Commissioners 2017 June 30, 2021
Tanya Evans
(Chair)
Person County Board of Education 2009 June 30, 2021

Antonio Foster
(Vice-Chair)

Governor 2017 June 30, 2021
Michael L. Graves Caswell County Board of Commissioners 2018 June 30, 2022
Donovan Harper Person County Board of Education 2000 June 30, 2020
Clarence "Zeke" Smith Person County Board of Commissioners 2017 June 30, 2021
Connee White Person County Board of Education 2018 June 30, 2022
Maggie Whitt Person County Board of Commissioners 2010 June 30, 2022
Larry Wilkerson Governor 1995 June 30, 2023
James J. Woody Person County Board of Commissioners 2015 June 30, 2023
Robert Zippay Governor 2016 June 30, 2022
Brittanni Lea Student Government Association
President (non-voting, ex officio) 
2019 June 30 each year - for one year term
 
Donald Wilson Board Member Emeritus 2019